2.4.07

Web 2.0 - přítel, či nepřítel?

Web 2.0 se obecně chápe jakožto pozitivní příspěvek lidstvu, i když mnoho lidí ho může označit jakožto jeden z příznaků „Mediálního Babylonu“, kdy bude internet až příliš rozdroben do egoistických kultur a hledání vyhovujícího názoru. Něco takového můžeme pozorovat mimo jiné u encyklopedií vytvářených v tomto enginu. Kauza s Conservapedií, alternativní Wikipedie, je jasným příkladem toho, jak někteří lidé již nechtějí pouze tvořit encyklopedie specializované na určité téma, ale i cosi univerzálního psaného z určitého ideologického pohledu. Logický důsledek dnešního světa, který ztratil universální hodnoty a změnil se na různě velká „souostroví názorů“.
S tím bezprostředně souvisí i individualismus a touha po moci. Možnost „běžného člověka“ tvořit informace na internetu může z leckoho vytáhnout schopnosti užitečné pro celek, může to však také zvýšit egoismus běžných lidí, kteří události chápou především jako médii připravenou porci zboží, jíž oni perfektně rozumějí a vlastně jsou jejími spoluúčastníky. Virtuální moc, tak snadno se přeměňující v moc skutečnou, se tedy rozšiřuje, anebo rozmělňuje? Hlas schopného žurnalisty může být v nastávajícím věku přebit názory davu obého pohlaví, všech stavů a vyznání. Viník může tak snadno vyklouznout, pravdivá informace se může ztratit, drb bude kralovat. Byť to může znít poněkud elitářsky, myslím si, že Web 2.0 by se měl dočkat určité regulované podoby, jež se dnes v projektech jako například „Citizendium“, nová varianta Wikipedie tvořené především odborníky a poté pod větším dozorem doplňované registrovanými přispěvateli.Stránka vešla do své „beta fáze“ v neděli 25.března a od té doby je přístupná veřejnosti.
Myslím, že by internet do budoucnosti potřeboval více takových projektů s pojistkami proti diletantismu. Jinak by se mohl změnit v „chaotické elektronické grafiti“.

No comments: