23.3.07

Belgický soud potrestal Google za porušování autorských práv

V polovině února rozhodl belgický soud o tom, že internetový vyhledavač Google porušoval autorská práva a práva copyrightu, když bez souhlasu autorů umisťoval na svých stránkách prolinky na webové stránky belgických deníků. Majitel nejpoužívanějšího internetového vyhledavače na světě musí dle rozhodnutí soudu odstranit již zmiňované prolinky, pokud s tím nebudou příslušné belgické deníky souhlasit. Současně bude Google denně platit 25 000 EUR do doby, než úplně odstraní obsahy belgických deníků ze svých stránek. Rozsudek také zahrnuje povinnost vyvěsit na belgických stránkách Googlu rozsudek po dobu pěti dnů.V případě nedodržení nařízení bude muset uhradit pokutu ve výši 500 tisíc EUR. Copiepresse, sdružení reprezentující 17 německy a francouzsky psaných periodik, žalovala americkou společnost Google za porušení autorských práv s tím, že neměla žádné povolení k používání prokliků na obsah belgických (potažmo i jiných) periodik bez toho, aby s tím daná periodika souhlasila a byla tak za to patřičně honorována. Tento rozsudek vytvořil precedens pro případné další spory tohoto typu v celé Evropě. Dle soudu neexistují pro Google žádné výjimky z autorských práv.Z širšího pohledu bude mít tento spor dopad na možnosti provozovatelů internetových stránek využívat propojení s obsahem novin. Tištěná média tak prokázala sílu svých informací a protentokrát jednoznačně vyhrála nad „novým médiem“.

WAN a EPC chtějí Googlu pomoci

World Association of Newspapers, European Publishers Council a International publishers Association přišli s návrhem, který umožní nejen Googlu vkládat prokliky na webové stránky tištěných periodik bez výrazného porušení zákona. Evropští vydavatelé tak reagují na případ, který dostal Google k belgickému soudu. Chtějí ukončit případné další spory mezi provozovateli vyhledavačů a vydavateli. AFP společně s výše zmíněnými asociacemi vyvinula technologický prostředek k pokrytí a vyřešení problematiky autorských práv. Systém kopíruje Automated Content Access Protocol (ACAP), technologický prostředek pro internetové vydavatele, zabezpečující povolení k přístupu a využití informací na internetu. ACAP by měl vyvinout takový jazyk, který by umožnil prohledávání obsahu webových stránek s cílem naplnit či vytvořit jiné stránky.

1 comment:

Petr Koten said...

Nevděk světem (nebo aspoň Evropou) vládne. Ne, že bych si byl zcela jist obsahem onoho rozsudku. Jako by snad ale jeho podstatou byl zákaz uveřejnit odkaz na text uvedený na stránkách onoho média.
Ruka ruku myje, Google i "noviny" mají vyšší návštěvnost, sledovanost, čtenost. Implicitní souhlas s takovýmto postupem byl logický.

Od teď je ale všechno jinak a já musím dát přímý (explicitní) souhlas tomu, kdo chce přeposlat link na můj článek dál. Absurdní. Asi jako kdyby si směl tištěné médium přečíst pouze ten, kdo si ho předtím zakoupil. Zavřete všechny knihovny. A noviny ať odedneška hlásí: "Tato zpráva se do pěti vteřin sama zničí."