16.3.07

Technologie se vyvíjejí, vyvíjí se i člověk?

V diskusi o zániku novin se zkusme na věc podívat nejen z hlediska technologií a statistických údajů, ale také jednoduše z hlediska lidského. Svět okolo nás se totiž sice neustále zrychluje (v našem případě zejména v rychlosti předávání informací), ale schopnosti člověka zůstávají v zásadě stejné. Podobně se v zásadě nemění ani lidské potřeby.

Zásadní hodnotou lidské společnosti je dobře fungující rodina. Pokud v ní dítě vyrůstat nemůže, má to na jeho vývoj negativní vliv, často s určitými psychickými následky. Dítě totiž ztratilo určitý „opěrný bod“.

Ve všech vyspělých státech existuje ochrana dalších „opěrných bodů“ – architektonických památek. Představte si, že by ve vašem rodném městě ochrana památek neexistovala a zástavba by se každých 20 let zcela změnila například podle přání prosperujících firem. Měli byste se vůbec kam vracet?

Člověk není psychicky přizpůsoben neustálým změnám a dříve či později hledá v životě body, na jejichž existenci se může spolehnout. Mezi ně řadím i existenci papírových novin. Pokud si totiž koupíte papírové noviny, „nikdo vám je už nevezme“. Pokud si ale na internetu přečtete článek, může být jeho obsah za několik hodin jiný, případně článek nemusíte najít vůbec. Ačkoliv tenhle postoj na internetové odborníky nejspíš působí směšně, pro určitou skupinu lidí představují papírové noviny životní jistotu.

Samozřejmě zdaleka ne každý hledá zastavení a určitou jistotu bytí právě u papírových novin. Jiní ji hledají třeba v návštěvě divadla či poslechu klasické hudby v podání „živých“ muzikantů. Nebo snad i je internet a nová média ze světa vymažou?

3 comments:

Don Insalata said...

Tak tohle je teda hodne velka znouzectnost... paty pres devaty a jestli se clovek vyviji, jsem se nedozvedel, zato se dozvim, ze

a) svet se zrychluje (rikal uz Komensky), desny klise
b) rodina je zaklad statu (rikali zase komunisti radi), dalsi klise
c) existuje ochrana pamatek (to je urcite prevratna informace pro nova media, jeste ze to Unesco mame)
d) chapu, ze litera script manet, ale noviny mohou shoret, zmoknout a jsou stejne na nic jako zrusena stranka na internetu
e) hledani jistoty byti v novinach to je teda neco uz samo o sobe... a klasickou hudbu sice posloucham, ale rozhodne ne kvuli zachovani zivotnich jistot... S zivotnima jistotama to zkousel uz Eda Kremlicka (znamy broukozrout) a jak pohorel!

Sorry, jesli se tim dotknu autora, ale podobnej blabol, jako tenhle prispevek, jsem uz dlouho necetl...

Lucy said...

Já myslím, že i ty věci "které všichni dávno víme" je třeba čas od času připomenout.

Ondrej Lustinec said...

Mily Done, je dobre, ze jsou na svete lide, kteri maji potrebu kritizovat. Autory to pak nuti premyslet. Dekuji Ti za komentar, podarilo se mi tak alespon (narozdil od mnoha kolegu) vyprovokovat nejakou reakci. Pokud rikas, ze je to "znouzecnost", mas pravdu - na toto tema jsem neco napsal, protoze musim a ne proto, ze bych si to vybral. Kdyz uz jsem ale mel psat neco o zaniku novin, chtel jsem se vyhnout tomu nejvice prvoplanovemu pojeti, totiz stahnout si z internetu za par sekund cisla o ctenosti deniku a pak s nimi "mavat" tady na blogu. Pojal jsem to uvahove a nic objevneho netvrdim. Jen me mrzi, kdyz rodinu spojujes s komunisty. Je to hodnota (pro Tebe klise), na kterou bohuzel dnes mnoho lidi zapomina. Kazdopadne komuniste o ni nestali (rodina, zaklad statu - jen dalsi lez), protoze chteli mit zeny predevsim v praci a deti musely byt v jeslich, skolkach a pak hlavne v pionyru.