Tak by se dala velmi zjednodušeně shrnout úvodní část eseje Karla Hvížďaly O dvojích kleštích na česká média (in Jak myslet média). Autor připomíná zakladatele celosvětové sítě novin Metro Jana Steinbecka, který před svou smrtí řekl: „Bezplatným novinám patří budoucnost. Lidé nebudou ochotni za zpravodajství platit.“ A já si troufám napsat, že ono na tom něco pravdy bude. Alespoň v tom případě, že zpravodajství bude mít takovou podobu, jakou má. Ale k tomu se ještě dostanu.
Údaje z roku 2005 říkají, že „Metro má na celém světě celkový náklad 5 milionu exemplářů a denně je čte 15 milionů lidí“. Norové Metru začali konkurovat bezplatným listem 20 minut, který také expanduje. Jen tak pro úplnost - u nás si můžeme bezplatně prolistovávat už zmíněné Metro, 24 hodin a Metropolitní expres.
I když je úroveň většiny takových plátků nevalná (viz výrok spolužáka P. V. s listem 24 hodin v ruce: „Nechápu, proč nám dávaj´ na vrátnici takovej shit…“), přesto je lidé čtou. Jak Karel Hvížďala uvádí, největší skupinu čtenářů nepředstavují penzisté, jak si zakladatelé novin zadarmo představovali, ale mladí lidé, „o kterých se většina mediálních odborníků domnívala, že se budou informovat pomocí internetu“.
Jednak si myslím, že právě penzisté patří do té skupiny, která už roky čte ty „svoje noviny“. Aneb jak píše autor eseje: „Jak studie ukazují, kdo získá návyk držet ráno v ruce noviny a umazat je při snídani od marmelády (stačí prý k tomu tři roky), stává se pravidelným čtenářem kvalitních, prestižních novin, a to až do smrti.“
A jednak se nemusí vylučovat to, že se mladí informují prostřednictvím internetu, a zároveň sáhnou po bezplatných novinách. Dělám to taky tak, teda pokud se mi cestou na fakultu nechce běžet do Národní knihovny, kde už nějaký čas dávají Lidové noviny zadarmo :-) Shrnuto podtrženo (fuj, to je teda klišé). Informace z internetu (počítačová místnost FSV), troje rádoby noviny (kameloti a vrátnice), Lidovky (šatna Národní knihovny) a popř. půjčování dalších periodik (knihovna FSV a mnohé další) - a mám to (relativně) zadarmo!
Za to, co mi v současné době nabízí mediální trh, a nazývá to více či méně seriózními novinami a časopisy, se mi prostě nechce platit. Až někdo přijde s něčím, co uspokojí mé (čtenářské) potřeby, vážně ráda sáhnu do prasátka.
PS: V USA je to pochopitelně jinak. (V USA je mimochodem všechno jinak.) „Jak v dubnu 2005 prohlásil na konferenci novinových šéfredaktorů Rupert Murdoch, čtenáři novin vymírají a noví se nerodí. Mladí Američané se nestávají čtenáři novin, informují se pomocí internetu.“ Podle kde koho vymírá kde kdo a kde co, a jak víme od našeho guru (ano od Vás, pane Čermáku), už se dokonce ví, ve kterém roce umře úplně ten poslední americký čtenář novin. Nějak extra mě to teda nevzrušuje. Zvlášť po tom, co jsem ve fejetonu Jana Jiráka Žurnalistika (in Než to zapomenem) narazila na názor pánů Altheida a Snowa, kteří už v roce 1991 ve své knize tvrdili, že „žurnalistika je mrtvá“. Tak to dopadá, když si každý může říkat a psát, co chce. A my se pak o tom musíme učit.
15.3.07
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
5 comments:
Ten multifunkční shit nám na vrátnici davají pro případ, že chce někdo udělat shit na fakultním WC a není zrovna papír (a když je papír), tak si může vyluštit sudoku.
Já to taky nečtu...
Tak se musím přiznat, že 24 hodin si taky někdy přečtu, když se mi zželí těch chudáků kamelotů v oranžovým (a ještě jim hezky poděkuju). Myslím, že pro toho, kdo se zajímá jen o to nejnutnější (kdo, co, kde, kdy, proč a jak), jsou tyhle plátky postačující. Já osobně si nepotřebuju kupovat x stránek LN, HN, MF a jiných, abych toho půlku stejně nepřečetla. Pokud chci o něčem vědět víc, od čeho mám internet?
ale sudoku se docela hodí...když je konec přednášky v nedohlednu (a sou tam i horoskopy :o))
Jinak si pravidelně kupuju HN - ty jediný za to stojej, zbytek deníku projíždím na webu
Post a Comment