Lidé se zdravotním postižením jsou také plnohodnotnými uživateli internetu a mají proto nárok na jeho plnohodnotné využití. Už v roce 2002 deklaroval Úřad pro veřejné informační systémy jasnou potřebu zpřístupnit internet osobám s postižením, včetně osob nevidomých. Ve skutečnosti to VŮBEC není tak složité, jak se nám laikům zdá. Stačí dodržovat několik základních pravidel, které handicapovaným osobám přístup k síti umožní.
Nevidomí používají pro „prohlížení“ stránek speciální program s hlasovým výstupem, který podle struktury stránek předčítá jednotlivé textové části a dokáže plnohodnotně pracovat i s odkazy, popisky a dalšími specifiky webu. Tedy – ten program to dokáže, pokud tomu jsou stránky přizpůsobeny.
Úprava webu skutečně není náročná a zpravidla běžný uživatel ani nepozná, že se nachází na internetových stránkách, které jsou zcela přístupné a přehledné nejen pro něj, ale i pro jeho nevidomé spoluobčany. Nezisková organizace BlindFriendly stanovila několik základních tezí:
- dělat bezbariérový web neznamená zvýšené náklady, pokud se na princip „bez bariér“ myslí hned při tvorbě webu nebo při jeho zásadní přeměně - je potřebné jen zvolit vhodnou technologii
- dodržet zásady bezbariérovosti neznamená dělat kompromisy v grafickém zpracování
- není dobré jít cestou segregované textové verze, pokud není plnohodnotnou náhradou verze grafické a není aktualizována stejně často jako verze grafická
Konkrétně stačí nadefinovat do zdrojového kódu klávesu pro rychlý přístup na místo, které uživatel často využije, jako například menu. Je potřeba navrhnout systém odkazů s odpovídajícími alternativními popiskami a s logickým uspořádáním, které potom hlasový generátor může srozumitelně zpracovat. Zároveň je nutné při tvorbě stránek myslet na umožnění zvětšení textu na stránce pomocí prostředků prohlížeče, na povolení scrollingu a změnu velikosti rámů, a podobně.
Pikantní je, že v době, kdy Úřad pro veřejné informační systémy formuloval podmínky pro přístupnost státního informačního systému (tedy weby státních a komunálních organizací a servery veřejné správy), sám na svojí úvodní stránce porušil tyto podmínky přibližně ve 140 případech.
Pokud vás tahle problematika zaujala, můžete se podívat na:
http://www.root.cz/clanky/pristupnost-statniho-is-handicapovanym-lidem/
Příspěvek KRISTÝNY GREPLOVÉ
No comments:
Post a Comment