14.5.07

Nová „nová média“?

Internet patří i v roce 2007 mezi tzv. nová média. Můžeme ale vůbec neměně používat slovo Internet pro počítačovou síť, která během několika let prodělala obrovské změny? V mnoha publikacích či článcích se dočteme o tom, že Internet patří mezi nová média. Jenže Internet je nový ale zároveň už i starý. Jaké představy a asociace vyvolával v minulosti a jaké vyvolává dnes? Podívejme se, co v roce 1998 o českém Internetu psal server Lupa.cz.

1) Petr Tesařík (31. 8. 1998): Portály, portály, kdo vás chce?

„V zahraničí (tedy hlavně v USA) jsou portály už dva roky docela běžnou záležitostí. U nás se o nich zatím spíš jenom mluví... Jsou ale opravdu tak úžasné? Základní myšlenkou portálu je integrace. Integrace všech možných služeb pod jednou střechou - s jedním jménem, jednotným uživatelským rozhraním... Portály v sobě integrují většinu běžně žádaných služeb, jako např. volný e-mail, FreeWeb, prohledávání Internetu... Představte si teď takového typického uživatele Internetu. Ráno přijde do práce, zapne počítač a jde se podívat, jestli mu nepřišla nějaká pošta - bod pro portál, který integruje nějaký ten WebMail. Pak si možná ještě přečte svůj oblíbený zpravodajský server, který by také mohl být v portálu... Abych to shrnul, netvrdím, že portály jsou špatné pro uživatele. Jenom si (narozdíl od mnoha firem) nemyslím, že by byly příliš zajímavé pro inzerenty...“

Zdá se vám, že při vaší rychlosti připojení můžete využívat sotva zlomek služeb, které Internet nabízí? A jaké jsou vlastně vaše představy využití Internetu? Vždyť stahovat 1 MB dat za necelé 4 minuty je paráda...:

2) Michal Němejc (27. 9. 1998): Modemy s rychlostí 56 Kb/s na českých linkách

„Již velice dlouho se mluví o 56Kb/s modemech, ale zatím většina z nás váhá s jejich koupí a klade si otázku, zda dosáhne opravdu slibovaných 56Kb/s na našich nepříliš kvalitních telefonních linkách...“

Reálná propustnost například modemu USR Courier 56 Kb/s byla 4,83 KB/s a soubor o velikosti 1 MB se tak stahoval 3 min a 26 s.

„Nezapomeňte, vyšší rychlost spojení vám ušetří čas, ale i peníze, které byste zaplatili za telefonní poplatky. Už jsem se zmínil, že při takových rychlostech se báječně surfuje po Internetu a s klidem stahuje několikamegabajtové soubory?“

Závěrem:

Kdysi mezi nová média patřil například rozhlas. Již po několika letech od zahájení vysílání ale došlo k jasnému vymezení aktivit, které posluchačům může nabídnout. Ty i přes velký technologický rozvoj zůstávají stejné dodnes. Internet ale okruh nabízených služeb stále rozšiřuje, a tak se i po desetiletích své existence stále řadí mezi nová média. Možná právě ona aktualizace je specifikem dnes označovaných „nových médií“ jako je Internet. Pro budoucnost tak spíše než vznik zcela nových médií očekávám aktualizaci a vývoj médií současných.

1 comment:

Martin Srb said...

Vždyť s 4 kB/s se dají s klidem stahovat megabajty... jenom toho klidu je potřeba hodně.

Podle mě by se těch paralel mezi novonovými a novostarými médii dalo najít víc: jednak technika (56K modem vedle černobílého televizoru, lampového radia a ručně psaného oběžníku), jednak žánry. Internet např. ve srovnání s písemnými médii existuje krátce a nikdo neví, jestli se růst služeb nezastaví. Viz citaci o dinosauru se zbytečnými končetinami.